v únoru jsem tu jásal, že parlament schválil Lisabon. nyní trnu, zda ho dnes schválí i senát. nicméně pořád bojuji s tím, že přesně nevím, co v Lisabonské smlouvě je, protože jsem ji jako většina nás nečetl. a popravdě s nějakou informační kampaní tu nikdo moc nevyrukoval.
proto mě hodně potěšila jedna malá anketka, která na deseti otázkách krásně ukazuje body, které jsou často ohýbány a diskutovány. chcete se o Lisabonu něco dozvědět? zkuste to.
9 komentářů:
V čem Ti přijde Lisabonská smlouva důležitá, dokonce abys trnul? Co bude jinak? Co dobrého podpoří a rozvine? Před čím špatným ochrání? J*
já v tom vidím zefektivnění celé organizace. teď často není schopna se dohodnout, je strašně roztříštěna odpovědnost a vůbec. pak míto toho, aby Evropa někdy něco udělala (viz. Gaza, plynová krize atd.), tak většinou končí na tom, že není schopná se dohodnout, mluví za ni víc lidí a každý o něčem jiném...
víceméně v tom tedy vidím napravení současného stavu.
Ufff, tedy mě ta anketa přijde dost emocionální až manipulativní. Ty otázky v ní jsou přece otázky k diskusi po přečtení té smlouvy a né otázky na znalost té smlouvy. Kromě asi jedné, která je o faktech (rozhodovací procenta).
ok, taky mě trochu zarazila. jenže je to spíš stavěno tak, že ta anketa vyvrací věci, které se o LS šíří. a nabízí je tam jako špatné odpovědi. to jsem pak rád, že to tam zazní takhle explicitně, než abych po skončení pořád nevěděl, zda to s těmi dekrety či s ostatními věcmi je či není pravda.
No já můžu zeefektivnit rozhodování ve skupině 10 lidí tím, že řeknu, že budu za ně rozhodovat já. Bude to rychlejší, levnější, efektivnější. Na úkor ubrání pravomocí druhým. Možná je to dobrá strategie ve válce, ale podle mě v rozvinuté společnosti se má jít opačným směrem.
netvrdíš doufám, že tohle LS říká? jen se těch 10 lidí (ve skutečnosti 27) dohodlo, že v některých otázkách nebudou moci používat právo veta a přijmou stanovisko demokratické většiny.
Abych řekl pravdu, nerozumím tomu, nerozumím celkově politické integraci Evropy. Nevím, co je dobře a co je špatně. Nevím, jaké jsou cíle EU. Já většinou přemýšlím spíš o jednotlivých lidech - ono to asi v důsledku má vzájemnou vazbu. Kdyby systém státu i EU co nevíce pokryl a pomohl lidem jako takovým, bylo by to dobře. To by bylo celé na dost složitou filosoficko politicko psychologicko sociální úvahu...:)...ale jen tak podle mě lze zjistit, co je správně. Pocitově mi víc vyhovují jednotlivé dohody o spolupráci, než velká organizace.
jo, tuším že smyslem státu (a tedy i EU) by mělo být, že je lidem lépe. mám zas dojem, že lépe se rovná pouze finančně, ostatní zapadá.
tu diskuzi beru, vyrazil bych někdy na pivko filozofovat. co říkáš?
Tak to je snad nejlepší příspěvek, který jsem v diskuzích četl:)!
Okomentovat