jméno a věk
Ehsanullah, 30 let
jak velká je Tvá rodina?
je nás devět, včetně otce a matky, bratra, tří sester, mé ženy a mé dcerky.
na jaké pozici pracuješ?
pracuji jako zástupce project manažera na našem rozvojovém projektu.
co máš rád na své práci?
rád pracuju pro svou zemi a své lidi. to je to, co mě naplňuje nadějí. práce pro budoucnost mne, mé rodiny a mé země. pracujeme s lidmi, kteří jsou opravdu v nouzi a kteří hodně utrpěli během posledních třiceti, čtyřiceti let konfliktů. a to je jediná práce, která mě těmto lidem přibližuje, skrz humanitární organizaci. to je to, o čem jsem snil. já jsem vyrůstal na území, kde vládl Taliban a dělá mi radost, když si uvědomím, jaké to bylo tehdy, a jaké to je teď.
co myslíš, že jsou největší problémy Afghánistánu?
to je velice osobní záležitost, věci se pořád měnili, jak během sovětské okupace, tak během interních bojů mezi mudžahedýny, kdy situace byla horší a horší, i během vlády Talibanu, kdy situace byla španá pro většinu afghánců. já vím, že jsem Paštůn, ale také my jsme byli jednou z obětí tohoto režimu a rodiny byly nuceny posílat své syny do bojů proti nepřátelům Talibanu.
bohužel ale boje v některých částech Afghánistánu stále trvají a to je nyní horší, než dříve. velkým problémem je také nedostatek koordinace uvnitř vlády, ale i mezi vládou, naší armádou a ostatními armádami přítomnými v Afghánistánu a zbytečně pak vznikají oběti mezi civilisty. a také zájmy našich sousedních zemí uvnitř Afghánistánu.
co bys dělal, kdybych Ti dal milion dolarů?
mohl bych říct, že utratím vše pro mou zemi, ale to by nebylo správné. s takovýmito penězi bych začal pracovat. podnikat. uvnitř Afghánistánu. dělat něco, abych pomohl nalézt dalším lidem práci, pomáhal koordinovat práci cizích humanitárních organizací atd.
co bys dělal, kdybys byl Afghánský prezident?
pokračoval bych v tom, co dělá současný prezident. vyjednával s těmi, kteří jsou proti vládě, rozvíjet zemi, oslovit uprchlíky, aby přišli zpět do Afghánistánu, poskytnout pracovní příležitosti pro různé lidi podílet se na rozvoji Afghánistánu a sloužit mým lidem jako deštník, aby mohli v jeho stínu žít. to je sen každého, jaký by měl být prezident. snažil bych se vyvarovat některých chyb, které současný prezident dělá, ale především bych chtěl lidi spojit dohromady a vybudovat Afghánistán z našich vlastních zdrojů, kterých máme dost.
během pár dní budou parlamentní volby, chystáš se jít volit?
bohužel ne, v době voleb budu v jiné provincii. ale má rodina volit bude.
víš koho volit? podle čeho se rozhoduješ?
je důležité si alespoň přečíst plán kandidáta, co chce dělat. volil bych pro někoho, kdo chce dělat něco se vzděláním, kde by myslel na rizika, který by vyjednával s opozičními skupinami a přivedl je k jednacímu stolu. a volil bych ženu, protože by ženy měly mít v parlamentu větší vliv a jejich hlas často není dostatečně slyšet.
chtěl bys opustit Afghánistán? kam by ses přestěhoval?
ne. na nějaký čas ano, ale dlouhodobě tu chci zůstat a žít se svou rodinou a pracovat pro humanitární organizaci.
co myslíš, že se stane, když se koaliční armády stáhnou ze země?
kdyby odešly hned, opět by začaly interní boje. stále je zde hodně ozbrojených skupin a byla by chyba Afghánistán nyní opouštět. to si myslím jak já, tak spousta dalších lidí, že nyní nejde na Afghánistán zapomenout a prostě jen tak odejít.
bylo to lepší za vlády Talibanu nebo nyní?
konkrétně naše rodina musela odejít ze severu, protože na nás, jako Paštůny, všichni nahlíželi jako na Taliby, což ale nebyla pravda. naše rodina byla vzdělaná a s Talibanem nesouhlasila, přesto pro nás v té době bylo bezpečnější utéct na území Talibanu a nakonec všichni starší muži odešli pracovat do Pákistánu a já zůstal s dětmi a ženami v Kábulu jako jediný muž. a pro lidi, kteři nebyli Paštůni, to na dobytých územích bylo mnohem horší, protože byli považováni za nepřátele. také z pohledu rozvoje se hodně zlepšilo: mobilní telefony, počítače, asfaltové silnice vedoucí z měst.
myslíš, že je možné s Talibanem vyjednávat o míru, o budoucím uspořádání a vládě?
já myslím, že je tu stále naděje na vyjednávání, ale bude to těžké. Talibové nejsou vzdělaní lidé, studovali pouze náboženství a jejich myšlení je zcela jiné a mnoho z nich si ani nepřeje mír v zemi.
co si myslíš o ohlášeném pálení koránů na Floridě?
pokaždé je to omyl, když někdo dělá nějaké takové věci ve vztahu mezi náboženstvími. a já rozhodně žádné takové věci podporovat nebudu.
co si myslíš o karikaturách Mohameda (aféra z roku 2004)?
prorok Mohamed je prorok všech muslimů, a vlastně nejen muslimů, a stejně jako Ježíš, přinesl boží poselství a je velice respektovanou osobou. a když někoho takového respektujete, neměli byste říct ani slovo proti němu. je to stejné, jako pálení koránu.
--- krátké vysvětlení evropského pohledu na věc: nejde o hanobení Mohameda, ale vyjádření názoru na muslimské radikály, kteří zneužívají korán ke svým záměrům. ---
my nejsme na nic takového zvyklí. pětkrát denně se modlíme k Alláhovu, ke kterému nám ukázal cestu Mohamed a on je opravdu velice respektovanou postavou a neměl by být nijak znevažován v nějakých příbězích. tak to chápu já a lidé kolem mne. a neměl by o Mohamedovi psát ani nikdo, kdo o něm vlastně nic neví. vyvolá to jen odmítavé reakce, dokonce několik lidí tehdy zahynulo a to určitě není dobré.
kdo jsi? kdo jsi? kdo jsi?
jsem afghánský občan. člověk, který se narodil do tohoto světa a který chce být členem... který chce žít ve světě. jsem lidská bytost.
co je pro Tebe nejdůležitější v životě?
má rodina, má budoucnost, má kariéra. to je o čem vždy přemýšlíme. dále je pro mě velmi důležitá má země, mí lidé a rád bych udělal něco, co by bylo hodné respektu.
středa 26. ledna 2011
Afghánské rozhovory - Ehsanullah
Štítky:
Afghánistán,
píše Josef,
rozhovory
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
1 komentář:
hrome, nějak jsem se zasekl s překladem! tak jo, beru si počítač na Domaslav a zkusím to dát dohromady...
Okomentovat