úterý 12. července 2011

Afghánské rozhovory - Ahmad

jméno a věk
Ahmad, 45 let

jak velká je Tvá rodina?
Mám pět dětí. Se ženou a rodiči je nás celkem devět.

na jaké pozici pracuješ?
Pracuji jako manažer v rozvojovém projektu. Už jsem vystřídal několik programů a pracuji zde již několik let.

co máš rád na své práci?
Mám to štěstí, že pracuji ve svém oboru, který jsem vystudoval. To jsem vždy chtěl a to se mi líbí.
Nejvíc se mi líbí, když pracuju v týmu lidí, kde pracujeme a plánujeme vše spolu. Aby to bylo nejlepší.

co myslíš, že jsou největší problémy Afghánistánu?
Těžká otázka pro všechny, protože Afghánistán je teď v těžké politické situaci. Naši lidi už nemají důvěru ve vládu, kvůli tomu, že je neschopná a její politika je špatná. Je velká byrokracie a každý se snaží, aby pracoval nejvíc pro sebe. Lidi, když myslí na budoucnost, nechápou, proč je situace tak těžká a nevidí jasnou budoucnost. Já také myslím, že nemáme budoucnost a lepší nad tím nepřemýšlet.
Navíc všechny okolní státy, Pákistán, Ćína, Rusko, nedovolí, aby z Afghánistánu byl samostatný stát. Napříklas s Pákistánem nemáme pořádně ani hranici. A posílá k nám neustále další a další lidi, kteří bojují proti našim lidem.

co bys dělal, kdybych Ti dal milion dolarů?
Rozjel bych nějaký podnik. Něco bysme vyráběli a vyváželi do zahraničí. A nebo bych koupil nějakou dobrou restauraci a vařil dobrá jídla. Rozhodně bych s těmi penězi neseděl doma, ale pracoval bych.

co bys dělal, kdybys byl Afghánský prezident?
Na prvním místě bych řešil etnické problémy. Aby se každý cítil rovnoprávný a cítil se jako doma. Současný prezident je paštůn a většina lidí ve vládě jsou paštůni. A ti ostatní, co tam jsou, dělají jen pro svá etnika a je mezi nimi hranice. Takže bych se snažil mít dobrou vládu, aby lidi cítili, že je to správné.
A každý by měl mít příležitost studovat, bez ohledu na to, zda je muž či žena. A zlepšil bych životní úroveň.
A vyřešil bych hranici s Pákistánem, protože do té doby pokoj mít nebudeme. Měl bych dobrou armádu a rozumnou policii. A vzájemnou spolupráci a rovnoprávnost mezi lidmi.

nedávno byly parlamentní volby, byl jsi volit?
Já jsem volit nebyl, protože jsem mezi těmi kandidáty nenašel nějakého dobrého. Spousta jich je dokonce negramotných.

podle čeho bys vybíral vhodného kandidáta?
Pro mě je důležitý někdo dobrý a pracovitý a hlavně aby měl čistou minulost. Mezi kandidáty bylo spousta různých velitelů z dřívějších dob.

chtěl bys opustit Afghánistán? kam by ses přestěhoval?
Chtěl jsem, ale nebyly peníze a příležitost. Vrátil jsem se ze zahraničí jen proto, že jsem musel jít na vojnu. Jenže než jsem ji skončil, začala občanská válka a už jsem se nemohl dostat ven.
Teď už ale pryč nechci. Rád bych se podíval ven, ale jen na chvíli. Když tu byla nejhorší situace, žena mě žádala, abychom utekli, ale já nemohl. Mám tu rodiče. Ale jinak bych vlastně odejít mohl.

co myslíš, že se stane, když se koaliční armády stáhnou ze země?
To je hlavní otázka. Je to spousta vojáků, kteří přišli bojovat proti Talibanu. A my jsme rádi, že tu jsou. Ale pokud se oni stáhnou, myslím, že naše vláda a naše armáda není schopná udržet současnou situaci. Pokud se vojáci stáhnou, tak tomu rozumím, ale my nejsme schopní to udržet.
Talibani jsou velcí bojovníci. Za občanské války zde bylo spousta warlordů, každý měl svou soukromou armádu a ty všechny Taliban vyhnal.

bylo to lepší za vlády Talibanu nebo nyní?
Byl zde pokoj. Žádná válka, nepokoje, zloději. Ale to jediné bylo lepší. Nebyla vůbec žádná práce. A Talibové nutili lidi žít podle jejich zákonů. Lidi museli chodit pětkrát denně do mešity a až do noci tam byla různá kázání, což bylo hrozně nudné. Talibové nedovolili ani žádnou hudbu a svatební hostiny, vše bylo zakázáno. Jen se neustále modlit.
Těžko se to porovnává. Je teď válka, nepokoj, když cestuješ do sousedního města, tak máš strach z přepadení. To tehdy nebylo, ale nebyla svoboda.

myslíš, že je možné s Talibanem vyjednávat o míru, o budoucím uspořádání a vládě?
Taliban chce čistý Islám. Jenže problém je, že to není samostatná organizace, ale je pod vlivem Pákistánu. A ten by tu vše ovlivňoval.
Taliban by nedovolil ženám ani chodit do škol a do práce. Naše vláda už zkoušela několikrát s Talibanem vyjednávat. Ale Taliban nechce být součástí vlády, protože nemá žádnou vnitřní sílu. Co jim řekne Pákistán, to udělají. Oni jsou naučeni bojovat a zabíjet lidi a vzdělaní jsou jen v Islámu a s žádnou vládou spolupracovat nebudou, dokud jim to neřekne Pákistán.
Když skončila válka s Angličany, podepsala se mírová dohoda, při které jsme přišli o kus naší země okolo Pešaváru. Po sto letech ji měla Anglie vrátit zpět Afghánistánu. Jenže do té doby se Indie rozpadla a Pákistán teď bude dělat vše pro to, aby to území vrátit nemusel. Proto Pákistán nechce, aby Afghánistán byl silným státem.

co si myslíš o ohlášeném pálení koránů na Floridě?
Já si myslím, že to je politika. Nahlásili, že to udělají, ale pak to neudělali. Podle mě chtěli vyzkoušet naše lidi, jak na to budou reagovat.
A ty demonstrace jsou většinou složené z negramotných lidí, kterým mulové v mešitě řekli, co mají dělat. Ale když se podíváš na Saudskou Arábii, Írán, Egypt a další bohaté státy, tam žádné protesty nejsou. Naši lidi neví, co dělají.
Jestli si pamatuješ, když Salman Rushdie napsal Satanské verše, jediný, kdo na to reagoval, byl Írán. Žádná arabská země.
Ale u nás se najde i spousta studentů, kteří jsou pod vlivem mulů, takže Ti jsou také ochotní jít demonstrovat. Či se prostě přizpůsobit tomu, co dělají ostatní, či co jim říkají jejich otcové.
Zajímavé je, že je zde také dost lidí, kteří sice do mešity nechodí, ani se pravidelně nemodlí, ale když se objeví něco proti Islámů, jdou také demonstrovat. Ale normální lidi, kteří pracují či studují, proti ničemu sami neprotestují. Dokud je někdo nezačne organizovat.

co si myslíš o karikaturách Mohameda (aféra z roku 2004)?
To je otázka. Když byl tehdy zavržen Salman Rushdie, já si chtěl jeho knihu přečíst. Vědět, proč ho Írán chce zabít. Ale to nebylo možné. A myslím, že by Islám k těmto aférám měl přistupovat jinak. Měl by se snažit pochopit, proč kdo co dělá.
Já chápu, že Mohamed je pro muslimy velice důležitý, ale tady se dělo něco podobného. V televizi v té době běžela parodie na papeže, jak chodí do kostela, jak se modlí. Ale když se objevila karikatura na Mohameda, tak jim to vadilo. Já osobně nejsem moc nábožensky založený, ale snažím se respektovat každého. A nevadí mi, pokud někdo dělá karikaturu Ježíše či Mohameda.

kdo jsi? kdo jsi? kdo jsi?
Jsem Ahmad. Jsem otec rodiny a projektový manažer v práci. Jsem stejný člověk jako každý jiný.

co je pro Tebe nejdůležitější v životě?
Abych žil dobře a měl klid. Abych žil v míru a aby mě každý měl rád. Mám rád jistotu a spolupráci a úspěch kolem. To je pro mě nejdůležitější. Život mě baví a musí bavit.

Žádné komentáře: