Jako skeptik ke všem velkolepým projektům na záchranu planety, lidského ducha, domorodých kmenů, afrického hladomoru a tak dál, často přemejšlim o tom proč a o tom jak. A myslím, že první odpověď zní protože z podstaty, protože to tak cítím, má to tak být a druhá zní důsledně, u sebe a s úctou. A tak nemám ráda pokrytectví, pozérství a Ludja mě říká nelida čili misantrop.
No nic. Ale u každé akce mě hlodá červík, co když je to myšleno vážně, co když například ta akce adopce rainforestu je dobrá? Širší úvod k mému skepticismu. Ale k jádru pudla tohto příspěvku. Zaujala mě myšlenka svobodné univerzity. Slyšeli jste o ní? Docela jsem premyslela, ze se pujdu podivat na nejaky jejich vikend jako host, zaujalo me tema hermetickych dejin a bylinkářství. jenže to zavání sektářstvím a manipulací, takže to asi vzdám. Prý je podporuje Štěpán Rak. Nemusel by být zrovna on zmanipulovaný. Ale mohl. nemusel. Mohl. Hm, a tak nezbyde než se tam zajet podívat osobně a udělat si názor na místě, zůstat pevný ve svých zásadách a nenechat se opít rohlíkem. Co si o tom myslí plzeňácí?
2 komentáře:
tak a tady budu skeptický já. vzhledem k tomu, že hned na titulní straně i v kurzech lákají na astrologii, je to pro mě, studenta astronomie (zatím ještě :-D), nezkousnutelné.
co se týče Raka, nějam moc nedám na doporučení umělců (Gott taky doporučuje všelicos, sorry Janku), nedejbože sportovců (tam vede pověrčivost jako blázen)!
myšlenky, kterými jsi ten článek začala jsou však hodně dobrý a držel bych se jich!
Štěpán Rak je kromě čajů také opravdu velký fanda numerologie. Souvztažnost astrologie a astronomie je třeba nesmyslná ale třeba i plně vědecky vysvětlitelná (dělení na hrubohmotné - klasická fyzika a další vědy, jemnohmotné - astrologie a podobně- ale stále fyzika, duchovní - vztah s Bohem - nemá vztah k fyzice). Myslím, že Rak a Grygar by si nerozumněli v tomto ohledu, ale každopádně oba dali porozumněí dané problematiky více než jeden víkend času a oba třebas byli věrni zásadám. Jisté je, že věda jako taková nedá třeba odpověď na jednoduchou otázku - co je život. Umělci maj výhodu proti vědcům např. v řešení otázky "co jsou housle":). Vědec by zkoumal, měřil charakteristky, vlivy tvaru a hustoty let na rezonance a umělec by hrál. A kdo z nich by věděl, co jsou housle? A tak je to s mnohým, ne-li se vším... Janek
Okomentovat